Hírek
2017. szeptember 08., 08:20Mátraverebély zarándoklat
Mátraverebélyi zarándoklat
2017.szept. 09-10.
Az Oladi Plébánia híveinek Mátraverebély-szentkúti zarándoklatához csatlakozott Kolping csoportunk néhány tagja, melyet Sándor atya prézes vezetett.
A nemzeti zarándokhelyre érkezett szombaton- ünnepélyes keretek között- Szent László királyunk Győrben őrzött szent ereklyéje. Visszatért arra a helyre, ahol csodálatos tettét véghezvitte, forrást fakasztott a sziklából. Kettős ünnep volt ez a hétvége. A vasárnapi Kisasszony napi nagybúcsú az ereklye jelenlétében…
Az odavezető út nagyon gyorsan telt el, ráhangolódtunk imádságokkal, énekekkel, az örvendetes rózsafüzérrel erre a szép eseményre.
Mielőtt megérkeztünk volna a Mária-kegyhelyre, kis kitérőt tettünk Hollókő Ófaluba, amely 2013 óta a világörökség része. A palóc népi építészet 55 lakó- és gazdasági épületét, templomát és népi hagyományait őrzik ma is az ott élők az utókor számára.
A falu története a 13. századig nyúlik vissza, s az egyutcás fésűs beépítésű falutípust képviseli. Kontyolt, nyeregtetős, háromhelyiséges parasztházak homlokzatát áttört faragású faoszlopok, deszkamellvédes tornácok szegélyezik. A faluban egymást érik a kézművességet bemutató házak, múzeumok, melyek mind a paraszti életforma emlékeit őrzik.
Kora délután elfoglaltuk a zarándokházban kényelmes szálláshelyünket, mely minden várakozásunkat felülmúlta.
Délután 5 órakor a templom elé mentünk, ahol sorfalat képeztünk más zarándokokkal együtt és énekelve fogadtuk a páncélautóban biztonsági kísérettel érkező, felbecsülhetetlen ereklyét.
A Szent István Lovagrend tagjai vállukon vitték a templomba, ahol óránként váltva egymást, folyamatosan őrizték a két nap alatt.
A 18.00 órai esti szentmisén Sándor atya is concelebrált. Közben besötétedett és a barlang oltár mozaikjai gyönyörű, szinte valószínűtlen zöldes fényben sziporkáztak.
Az esti, éjszakai programokon sokan részt vettek közülünk.
Kiemelném a Népi áhítatot, ahol egy előénekes ékes palóc tájszólásban dicsérte Máriát, énekelte meg Szűz Mária születését. A 23 órakor kezdődő, megvilágított keresztút Palkó Julián OFM vezetésével nagy lelki élményt nyújtott a rajta résztvevőknek. Az éjféli szentmise a megholtakért fél kettőig tartott.
Vasárnap reggel 9 órakor kezdődtek a programok. Már az Énekes Mária köszöntő idején is özönlöttek a hívek a Kisboldogasszony napi nagybúcsú ünnepélyes szentmiséjére, melynek fényét Szent László ereklyéje emelte. 10.15-kor Dr. Veres András győri megyéspüspök tartott figyelemre méltó katekézist a hívek sokaságának.
Rengeteg ember végezhette el szentgyónását a ferences, és más papok szolgálata által. Hosszú sorok álltak a számtalan gyóntatószék előtt.
Közben folyamatosan jöttek a zarándokcsoportok a környező falvakból, de pl. Sirokról, Mezőkövesdről és Küküllőkeményfalváról, Erdélyből is érkeztek népviseletben, fehér virágokkal díszített Mária szoborral. A hívek rengeteg fehér kardvirágot, rózsát, szép virágdíszeket hoztak az oltárra Mária születésnapi ünnepségére. 11 órára az ünnepi szentmise kezdetére a nép megtöltötte a teret, a domboldalt, a keresztút előtt. Az ereklyét áthozták a lovagok a templomból, a keresztaljak zászlói és virággal díszített keresztjei elfoglalták helyüket az oltár két oldalán.
Az ünnepi szentmise főcelebránsa - Dr. Veres András meghívására-, Stanislaw Dziwisz bíboros, nyugalmazott krakkói érsek volt.
Szívélyesen, magyarul köszöntött bennünket, majd megírt szentbeszédét tolmácsolták a híveknek. A bíboros mindvégig Szent II. János Pál pápa közvetlen munkatársa és tanácsadója volt. Összefoglalta azokat a történelmi és egyházi eseményeket, személyeket, akik a két nemzetet szorosan egybekötik, kiemelve Szent Lászlót, Szent Kingát és Szent Hedviget.
A szentmise körmenettel fejeződött be,
A délután 2 órai litánia és a kegytárgyak megáldása után a jelenlévők elbúcsúztatták a Szent László ereklyét, és ezzel lezárult a kétnapos ünnep.
Zarándokcsoportunk is elindult hazafelé, lelki élményekkel gazdagodva, megerősödve hitünkben térhettünk haza. (Lajosné dr. Pere Hedvig)
« Vissza az előző oldalra!